Opinie o Nas
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Blog chmura tagów
Jak dobierać kolory ubrań?
Jak dobierać kolory ubrań

Jak dobierać kolory ubrań

Trudno wyobrazić sobie świat bez kolorów. Bez nich nie ma przyrody i... nie ma też mody. Umiejętne zestawianie różnych barw i wzorów sprawia, że stylizacja jest udana. Dobieranie kolorów ubrań z początku może wydać się trudne osobom, które dopiero zaczynają zabawę modą. Warto jednak sukcesywnie i konsekwentnie zdobywać wiedzę na temat tego, co do siebie pasuje - z czasem będzie wychodzić to coraz lepiej. Jeżeli mamy wystarczająco dużo chęci, możemy dojść w tym do perfekcji! Jak efektywnie łączyć kolory ubrań?

Dlaczego dopasowywanie ubrań kolorystycznie jest tak ważne?

Jeśli chcemy wyglądać schludnie, modnie i elegancko, nie powinniśmy zakładać pierwszych lepszych ubrań znalezionych na górze w szafie, bo tak nam łatwiej i szybciej. Zamiast tego warto poświęcić moment na zastanowienie się, czy dane fasony, wzory i kolory pasują do siebie. W taki sposób możemy fajnie wykorzystać nawet te ubrania, które są z nami przez wiele lat. Mało tego! Możemy wręcz "tchnąć w nie życie" i sprawić, że odpowiednio zestawione, będą wyglądać jak nowe!


Wiedza na temat tego, jak dobierać kolory ubrań, jest przydatna również na zakupach. Dzięki niej możemy uniknąć kupowania strojów, które choć wyglądają ciekawie w sklepie, to w domu raczej stracą cały potencjał - bo nie wiemy do czego je nosić. Warto więc znać kilka podstawowych zasad, by zakupy stały się prostsze, przyjemniejsze i bardziej przemyślane.

jak łączyć ubrania - elegancka czerń

Łączenie kolorów ubrań - rady

Istnieje kilka sposobów na to, by dobrze dobierać ubrania. Jednym z nich jest technika złotej ręki. Ponadto, zestawy można tworzyć, łącząc ze sobą kolory pokrewne lub, wręcz przeciwnie, kolory przeciwstawne. Co warto wiedzieć o tych metodach, polegających na wybieraniu poszczególnych odcieni znajdujących się w kole barw?

Technika złotej trójki

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas zestawiania ze sobą ubrań jest używanie zbyt wielu barw. Dlatego właśnie powstała technika złotej trójki. Jest to technika polecana przez stylistów, w której chodzi o to, by w jednej stylizacji łączyć ze sobą maksymalnie trzy kolory.

Jest to rozwiązanie minimalistyczne, pozwalające na tworzenie zestawów z klasą, nieprzesadzonych, jednak zdecydowanie nienudnych! Przykładowo, można zestawić ze sobą ognistą, wyrazistą czerwień, czerń i zgaszony szary o jasnym odcieniu.

baner kurtki i płaszcze

Kolory, które wyszczuplają

Odpowiednio dobrane kolorystycznie ubrania mogą odjąć Ci kilka kilogramów! Przede wszystkim, na zakupach szukaj jedynie rzeczy w swoim rozmiarze. Za małe podkreślają mankamenty figury. Z kolei przez zbyt obszerne sprawią, że Ty też będziesz wyglądał “topornie”.

Jeżeli chodzi o wzory - pionowe paski wyszczuplają sylwetkę. Najlepszymi kolorami wyszczuplającymi są te w zimnej tonacji. Zdecydowanie kolory ziemi, oraz odcienie niebieskiego sprawdzą się rewelacyjnie! Śmiało można zakładać biele i pastele, pod warunkiem, że zestawi się je z czymś w ciemnym kolorze. Przykładowy zestaw dla posiadacza szerokich bioder to biały t-shirt, najlepiej z niezaburzającym proporcji dekoltem w serek, połączony z czarnymi spodniami. 

Kolory pokrewne

... inaczej zwane analogicznymi, to barwy sąsiadujące ze sobą w kole kolorów. Jeżeli chcemy prawidłowo łączyć kolory ubrań, powinniśmy czerpać inspiracje właśnie z koła barw, stosowanego nie tylko w modzie, ale też m.in. w fotografii i aranżacji wnętrz.

Jeśli chcemy stworzyć stonowaną stylizację, wybieramy te barwy, które ze sobą sąsiadują. Wystarczy wziąć pod uwagę różne odcienie barw oraz dodać bazę w bieli, czerni lub szarości. Możemy też połączyć np. różowy z czerwonym, a zielony z niebieskim - to bezpieczne rozwiązania.

delikatne fiolety

Kolory przeciwstawne

Z kolei w sytuacji, gdy zależy nam na bardziej wyrazistej i odważnej stylizacji, śmiało możemy tworzyć nieoczywiste połączenia kolorystyczne. Możemy to osiągnąć poprzez łączenie ze sobą kolorów znajdujących się naprzeciw siebie.

Nikogo nie dziwi już widok setu powstałego z intensywnego różu i zieleni (pudrowy róż też jest w porządku). Pomarańczowy w parze z niebieskim pozwoli wyróżnić się z tłumu. Granat i żółć razem? Spróbuj, jeśli lubisz eksperymentować i szukasz sposobów na wyrażenie siebie.

kolory przeciwstawne - po przeciwnych stronach koła

Jeden kolor, różne odcienie - zestawy monochromatyczne

Monochromatyczne łączenie kolorów to sposób polegający na łączeniu butów i dodatków w różnych odcieniach tego samego koloru. Takie eksperymentowanie to gra warta świeczki. Indygo, granat, błękit i kobalt to zaledwie kilka odcieni niebieskiego.

Khaki, oliwkowy, pistacjowy, seledynowy, szmaragdowy - gdy słyszymy te nazwy, od razu kojarzymy je z zielenią. A odcienie fioletu? Fiołkowy, śliwkowy, jagodowy, purpurowy, ametystowy... Chodzi o to, by te odcienie ze sobą miksować. Efektem będzie niezwykle przyjemna dla oka stylizacja. Jeśli decydujemy się na np. czarny total look, starajmy się, żeby poszczególne elementy garderoby miały różne faktury materiałów.

Barwy neutralne - korzystaj z nich

Nawet, jeśli jesteś miłośnikiem intensywnych kolorów, nie rezygnuj całkowicie z tych bardziej stonowanych. Mimo że koło barw nie zawiera w sobie bieli, czerni i szarości, używanie ich do codziennych stylizacji jest rozsądne - subtelne kolory mogą okazać się fantastyczną bazą czy też tłem dla tych bardziej wyrazistych. Tym samym pomagają nam uzyskać efekt spójnego outfitu.

Dobieranie kolorów ubrań do typów urody i karnacji

Trendy zmieniają się z sezonu na sezon. Raz coś jest na topie, a za moment zostaje odłożone do lamusa. Warto więc skupić się na sobie, na swoim typie urody, na karnacji, na kolorze włosów i oczu. Dobrze jest umiejętnie dobierać do siebie kolory ubrań w oparciu o te niezmienne kwestie.

Można tego dokonać, rozpoznając swoje kolory pod kątem temperatury, wyrazistości i głębi. Niezwykle ważne jest określenie tonacji karnacji! By dowiedzieć się, czy ma się zimną, czy ciepłą tonację, należy sprawdzić kolor swoich żył. Wystarczy spojrzeć na wewnętrzną część nadgarstka. Purpurowe lub niebieskie żyły oznaczają ciepłą karnację, niebiesko-zielone - neutralną, a zielone lub oliwkowe - chłodną.

Można też wykonać test złota i srebra. Polega on na przyłożeniu do twarzy złotego i srebrnego materiału. Twarz osoby z chłodną tonacją rozpromieni się przy srebrnym elemencie, natomiast ciepła tonacja "zyska" przy złocie. Masz chłodną tonację? To oznacza, że twoją kolorystyczną porą roku jest zima i lato. Z kolei ciepła karnacja równa się wiosna i jesień.

Jeżeli chodzi o typowe lato, będzie wyglądało najlepiej w lekko przydymionych odcieniach, tj. w chłodnej tonacji kolorystycznej - niebieski, zielony i fioletowy jak najbardziej tutaj pasują. Natomiast ognista jesień potrzebuje ciepłych barw, by móc błyszczeć. Wszelkie czerwienie, pomarańcze, żółcie, beże i barwy kremowe sprawdzą się rewelacyjnie!

stylizacja

Podsumowanie

Kolory ubrań można dobierać na wiele sposobów. Można to robić, biorąc pod uwagę przede wszystkim swój typ urody, który - w przeciwieństwie do mody - jest niezmienny. Można kierować się techniką złotej trójki i nie używać zbyt wielu kolorów, bo nadmiar jest szkodliwy w każdym wypadku. Można postawić na total look lub łączyć kolory podobne do siebie, lub też kontrastujące - wtedy z pewnością zostaniemy zauważeni! To, na jaki sposób się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji oraz aktualnych potrzeb.

 

 

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci

Kontakt do sklepu

48 662-310-571

sklep@biggie.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium