Jak prasować koszulę?
Idealnie wyprasowana koszula jest świetną wizytówką dla jej właściciela niezależnie czy mówimy o modzie damskiej, czy męskiej. To bez wątpienia kwintesencja elegancji. Zarówno koszule w dużych, jak i małych rozmiarach, z krótkim i z długim rękawem wymagają odpowiedniego prasowania.
Jak więc prawidłowo prasować koszule? Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy? Sprawdź kilka cennych wskazówek, które sprawią, że prasowanie koszul stanie się bardzo proste, przyjemne i satysfakcjonujące, a my na zawsze pożegnamy się z efektem źle wyprasowanej koszuli!
O czym musisz pamiętać, zanim zaczniesz prasować koszule?
Proces prasowania koszul powinien być podzielony na kilka etapów. Warto wiedzieć też, że dobór metody prasowania oraz odpowiedniej temperatury musi być uzależniony od materiału, który będziemy prasować oraz do skali zagnieceń. Najbezpieczniej jest więc najpierw sprawdzić na metce wybranego ubrania wskazówki dotyczące poprawnego prasowania. Stosując się do zaleceń producenta, nasze koszule z pewnością posłużą nam przez wiele lat. Dobrym pomysłem jest ustawienie generatora pary w żelazku. Funkcja ta ułatwia nam rozprasowywanie zagnieceń i sprawia, że praca staje się dużo szybsza. Jeżeli wcześniej nie używaliśmy pary w żelazku, warto przeczyścić wyloty i pierwszą parę wygenerować nad umywalką. To sprawi, że nie pobrudzimy ubrań. Jeżeli żelazko nie jest wyposażone w tę funkcję, można spryskać materiał wodą, odczekać kilka minut i wówczas rozpocząć prasowanie.
Jak wyprasować koszulę krok po kroku?
Jak dokładnie i szybko wyprasować koszulę? Na efekt naszej pracy wpływ ma zachowanie odpowiedniej kolejności. Prasowanie należy rozpocząć od rozpięcia koszuli i wyjęcia fiszbin kołnierzyka. Materiał lekko wygładzamy dłonią i rozgrzewamy żelazko do odpowiedniej temperatury. Jeśli nie posiadamy żelazka parowego, warto wcześniej spryskać delikatnie koszulę wodą.
Pierwszym etapem będzie prasowanie kołnierzyka. Aby wyprasować kołnierzyk, najpierw rozłóżmy go na krawędzi deski, a następnie wygładźmy żelazkiem z obu stron, kierując je od brzegu do środka. Jak już uporamy się z kołnierzem, należy zabrać się za prasowanie mankietów. Jeżeli prasujemy koszulę męską lub damską z guzikami, zacznijmy od części wewnętrznej, natomiast jeśli koszula posiada spinki, prasowanie rozpoczynamy od części zewnętrznej mankietów.
W następnej kolejności trzeba wyprasować barki koszuli. Jak to zrobić? Prasowanie rozpoczynamy od części zewnętrznych, a następnie prasujemy środek.
Kolejnym krokiem powinno być prasowanie rękawów. Prawidłowe wyprasowanie rękawów koszuli bywa nie lada wyzwaniem. Jak prasować rękawy koszuli? Bardzo ważne jest odpowiednie rozłożenie rękawa na desce i pozbycie się wszystkich nierówności. Rękaw trzeba ułożyć wzdłuż szwu i poprowadzić żelazko od łokcia do mankietów oraz od łokcia do ramienia. Tak samo powinniśmy prasować drugą stronę rękawa i drugi rękaw koszuli.
Jeżeli koszula posiada kieszonki, teraz jest czas, by je idealnie wygładzić. Ułóż jedną z frontowych części koszuli z kieszonkami na szerszym końcu deski i wyprasuj je po obu stronach, a na końcu wygładź czubkiem żelazka ewentualne zagniecenia wokół.
Następnym etapem będzie prasowanie strony z guzikami i bez guzików. Najpierw prasujemy tę część ubrania po zewnętrznej, a później po wewnętrznej stronie. Pomiędzy guzikami delikatnie wyrównujemy wgniecenia w materiale za pomocą samego czubka żelazka.
Na końcu zostały nam plecy i przód. To bardzo ważny element koszuli. Prasowanie zacznij od rozciągnięcia ubrania na szerszej części deski i wygładzenia żelazkiem lewej strony przodu koszuli. Następnie wyprasuj stronę prawą. Na końcu wygładzamy część tylną. Zaczynamy zawsze od karczku koszuli, a później prasujemy pozostałą część tyłu.
Po zakończonej pracy upewnij się, czy wszystkie elementy są rozprasowane i czy żaden z nich nie wymaga poprawki. Na tym etapie z łatwością wygładzisz jeszcze tkaninę czubkiem żelazka. Następnie powieś koszulę na wieszaku na szafie (ale nie w szafie) i zapnij dwa najwyżej osadzone guziki. Poczekaj do ostygnięcia i wyschnięcia. Teraz możesz ją założyć lub schować do szafy. Nie chowaj ubrań jeszcze wilgotnych, ponieważ po wyciągnięciu mogą nie pachnieć zbyt świeżo.
Prasowanie koszuli - z jednej czy z obu stron?
Koszule najlepiej prasować od wewnętrznej strony (na tzw. lewej stronie). Natomiast elementy koszuli składające się z dwóch warstw materiału prasujemy z obu stron. Kołnierzyk i mankiety najpierw rozprasowujemy po stronie wewnętrznej a później po zewnętrznej.
Prasowanie koszuli - jak prasować koszulę jedwabną, satynową lub lnianą?
Bawełniane koszule najlepiej prasować w 150 stopniach Celsjusza, a len w 180 do 220 stopni. Materiały syntetyczne i jedwab prasuje się natomiast w 120 stopniach.
Koszule jedwabne, bawełniane czy satynowe łatwiej ulegają uszkodzeniom, dlatego zawsze prasuj je zgodnie ze wskazówkami producenta zawartymi na metce i nie przekraczaj dozwolonej temperatury. Prasując koszulę, należy wykazać się szczególną ostrożności, szczególnie w przypadku materiałów jedwabnych i satynowych.
Warto wiedzieć też, że najefektywniej prasuje się koszule lekko wilgotne. Pamiętajmy o tym szczególnie wówczas, gdy prasujemy ubrania lniane. Przed prasowaniem najdelikatniejszych materiałów przygotuj bawełnianą ściereczkę, a następnie delikatnie prasuj przez nią koszulę. To sprawi, że unikniesz bezpośredniego kontaktu materiału z żelazkiem, co jest dodatkowym zabezpieczeniem. Metodę tę można wykorzystać również podczas prasowania koszuli z poliestru.
Koszule z ciemnego materiału zawsze prasuj na lewej stronie. Dzięki temu pozbędziesz się połysku spowodowanego ciepłym powietrzem.
Jeżeli szukasz eleganckich koszul męskich w dużych rozmiarach, z dobrej jakości materiału, który dodatkowo nie będzie sprawiał trudności podczas prasowania, sprawdź na: https://biggie.pl/koszule-meskie-duze-rozmiary. Do eleganckich koszul warto dopasować również marynarkę i spodnie. Taki zestaw będzie idealny zarówno na wszelkiego rodzaju okazje, jak i do pracy. Co więcej, jeżeli będziemy o niego odpowiednio dbać, może posłużyć nam przez wiele lat!
Garnitury męskie w dużych rozmiarach dostępne są na: https://biggie.pl/garnitury-meskie-duze-rozmiary.
Prasowanie koszuli - co jeszcze warto wiedzieć?
- Wiemy już, jak prasować koszulę. Pamiętajmy również, że prasować powinniśmy tylko czyste ubrania. Przebarwienia oraz zabrudzenia należy wcześniej usunąć, ponieważ pod wpływem żelazka możemy je tylko utrwalić.
- Kolejną ważną rzeczą jest sprawdzenie czystości żelazka oraz deski do prasowania.
- Kabel od żelazka musi być wystarczająco długi, dzięki temu w znacznie bardziej komfortowy sposób dostaniemy się do każdej części ubrania.
- Wspominając o desce do prasowania, trzeba nadmienić, że powinna być ona odpowiednio wysoka, by nie obciążała naszych pleców oraz stabilna i zapewniająca maksymalną swobodę ruchów.
Jak wyprasować koszulę? Podsumowanie
Zanim rozpoczniesz prasowanie, wygładź nierówną powierzchnię materiału na desce. Prasowanie koszul powinno rozpoczynać się od kołnierzyka i mankietów. Następnie prasujemy rękawy koszuli, jej przód a na końcu tył. Koszule najlepiej prasować na lewej stronie, a elementy składające się z więcej niż jednej warstwy materiału prasujemy z dwóch stron. Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób i w którą stronę będziemy przesuwać żelazko.
Etap prasowania rękawów jest jednym z najważniejszych. Rękawy koszuli prasuje się od ramienia do mankietu i od ramienia do szwu, przód koszuli od kołnierza w dół i pomiędzy guzikami, a tył koszuli zacznij prasować od karczku i powoli przesuwaj żelazkiem w dół.
Pamiętaj, że kolejność prasowania i odpowiednia temperatura jest niezwykle ważna podczas całego procesu. Aby prasowanie przebiegło gładko, należy też delikatnie zwilżyć koszulę wodą lub użyć funkcji prasowania z parowaniem. To gwarantuje brak konieczności dociskania urządzenia podczas wygładzania materiału.